Do precyzyjnego wycinania otworów w drewnie, płycie, betonie czy  płytkach ceramicznych służą narzędzia zwane otwornicami. W pracach remontowych przydadzą nam się zapewne ich trzy rodzaje: w zabudowach z K/G – pod halogeny,  w ścianach ? nowe punkty elektryczne i w glazurze ? otwór w okładzinie umożliwiający obsadzenie puszki.

Na rynku narzędzi dla majsterkowiczów możemy spotkać różne ich typy, podzielone w zależności od wielkości, czyli średnicy wycinanych otworów oraz od rodzaju materiału, w którym chcemy wykonać otwór.

Do wycinania otworów w płycie z karton-gipsu wystarczy najprostszy zestaw otwornic do drewna. Zazwyczaj jest to skrzynka, posiadająca w komplecie kilkanaście krążków o różnych średnicach i wiertło prowadzące wraz z blokadami lub też (zależnie od rodzaju) stałą tarczę z wiertłem tzw. adapter i wymienne elementy wycinające.

Obsługa otwornic do drewna jest bardzo prosta. Po dobraniu odpowiedniej wielkości do żądanej średnicy otworu, należy założyć narzędzie na wkrętarkę, ustawić wiertło prowadzące w punkcie przyszłego środka otworu i po prostu wywiercić. Wkrętarkę należy trzymać oczywiście prostopadle do płaszczyzny wiercenia.

Do wykonania otworów w betonie potrzebna nam będzie wiertło koronowe, czyli otwornica z ząbkami (płytkami widiowymi wykonanymi z węglików spiekanych) lub koronką (nasypem diamentowym lub wolframowym). Podobnie jak w przypadku otwornic do drewna można je nabyć w zestawach umożliwiających dobranie do potrzebnej wielkości otworu lub jako pojedynczą sztukę o określonej średnicy. Z uwagi na twardość podłoża, jako narzędzie mechaniczne należy stosować tu już wiertarkę udarową.

Do wykonania otworów w glazurze możemy użyć prostego wycinaka z regulowaną średnicą cięcia,  zakończoną nożem wykonanym z węglika spiekanego lub zestawu otwornic z nasypem wolframowym.

Przy wierceniu otworów pamiętać należy o wcześniejszym, dokładnym określeniu środka. Można to zrobić rysując linie pionowe i poziome na żądanej wysokości i odległości od krawędzi ścian, sufitu lub podłóg. W następstwie tych czynności otrzymamy przecięcie dwóch prostych, dające nam środek przyszłego otworu. Istotną sprawą  jest, by przy otworach w betonie ustawić wiertarkę na funkcję wiercenia z udarem. Przy otworach w ceramice (np. cegła dziurawka, glazura) funkcję tę należy wyłączyć z uwagi na kruchość wierconego podłoża.

W przypadku otwornic jako narzędzi specjalistycznych,  cena zazwyczaj ściśle odpowiada ich jakości.