Projektując , budując lub modernizując nasz dom, jednym z najbardziej newralgicznych elementów są okna i drzwi do naszego domu. Dlaczego tak jest ? Otóż są to elementy stolarki w naszym domu, przez które zazwyczaj mamy straty ciepła. Biorąc pod uwagę energooszczędny dom, tzn. taki który zapewni nam pełen komfort cieplny przy niskich kosztach eksploatacyjnych naszego ogrzewania, musimy dobrać odpowiednio okna i drzwi drewniane, aby w sezonie grzewczym, a szczególnie zimowy zapewniły nam w miarę dobrą szczelność w dopływie zimnego powietrza z zewnątrz oraz wody.

W tym wypadku największą rolę odgrywają okna, ponieważ tych punktów będzie w naszym domu kilka jak nie kilkanaście. Dlatego już na etapie budowy warto dobrać właściwe ich parametry. Czym zatem powinny charakteryzować się dobrej jakości okna:

  1. Liczba uszczelek i ich jakość- okna zazwyczaj posiadają dwa rodzaje uszczelek czyli oporowe i przyszybowe. Obydwie uszczelnienia nie dopuszczają by woda w postaci rosy dostawała się wnętrza plastikowego okiennego profilu i spowodowało rdzewienie okuć. Uszczelki oporowe pełnią jeszcze jedną rolę. Otóż są zaporą przed dostawaniem się wiatru, kurzu i hałasu. Przyszybowa izolacja jest z zewnętrznej i wewnętrznej stronie okna. Wykonane są z tworzywa EPDM Lub TPS, które to zapewnia im elastyczność i wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne.  Wszystkich uszczelek w oknie powinno być co najmniej 4.
  2. Rodzaj szyb ? we wszystkich rodzajach okien ( standardowych, balkonowych czy połaciowych) stosuje się tzw. szyby zespolone. Najlepsze są te o najniższym współczynniku Ug, ponieważ najlepiej chronią przed stratami ciepła.
  3. Jakość i funkcjonalność samych okuć- te elementy generalnie odpowiadają za to jak będą się otwierać i zamykać okna. Poruszane są za pomocą klamki. Gdy naciskamy lub przekręcamy klamkę okucia odblokowują skrzydło okna, dzięki czemu można je otworzyć, przesuwając w bok lub odchylić w pionie. Jakościowo dobre okucia zapewniają wygodę w obsłudze okna. Przy wyborze okien warto zwrócić uwagę jakiej firmy wykonane są okucia w oknach. Nie polecam nieznanych marek.
  4. Komory w oknach PCV- liczba komór w naszym oknie ma wpływ na izolacje termiczną. Im ich więcej tym współczynnik przenikania ciepła  jest niższy. Standardem jest 5 komór.
  5. Parametry komór- profile te różnią się między sobą również grubością ścianek. Ma to wpływ na sztywność skrzydeł okiennych i ich ramy. Profile dobrej jakości powinny mieć grubość ścianki 3 mm. Natomiast najmniej korzystne są profile o grubości 2,5 mm. Różnica wydaje się na pierwszy rzut oka banalna, a jednak te 0,5 mm decyduje o tym, iż sztywność i wytrzymałość ramy spada o 11 %.
  6. Wzmocnienia w profilach PCV- profile wielokomorowe powinny być od wewnątrz wzmocnione elementami metalowymi. Zbrojenie powinno mieć co najmniej 1,5 mm grubości. Zasadniczo producenci oszczędzają na tych elementach i wykonują je cieńsze, co niekorzystnie przedkłada się na wytrzymałość ram okiennych. Okna o liczbie komór 8 nie potrzebują dodatkowych wzmocnień.