Czym mocować sztukaterię i kasetony?

Do niedawna symbol kiczu i złego gustu, dziś powoli wraca do łask. Sztukateria i kasetony ponownie zaczynają gościć w naszych domach i mieszkaniach. Dzięki nim w łatwy, szybki i tani sposób jesteśmy w stanie odnowić wnętrze i dopasować jego wygląd do indywidualnego stylu. Jeśli chcielibyście zabrać się za montaż tych elementów samodzielnie, przeczytajcie, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Kasetony ? spory wybór różnych rozwiązań

Kasetony sufitowe są materiałem bardzo łatwo dostępnym, a wybór ich różnych form, kształtów i rozmiarów powoduje, że praktycznie każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie i dopasować to do indywidualnych cech wnętrza.

Na rynku najczęściej spotyka się kasetony:

  • Tłoczone ? są bardzo tanie, ale ograniczone pod względem wykończenia. Klei się je metodą stykową;
  • Wtryskowe ? od tłoczonych różni je wyraźnie większa grubość oraz spory wybór wzorów i kolorów;
  • Ekstrudowane ? posiadają gładką powierzchnię, możliwa jest do uzyskania struktura imitująca drewno czy marmur. Bardzo wytrzymałe na utratę koloru.

Kasetony zwykle uzupełnia się innymi elementami wykonanymi ze styropianu, także ozdobną sztukaterią. Celem takiego działania jest maskowanie łączeń ze ścianą. Oczywiście w wielu domach goszczą także pojedyncze sztukaterie. Często wykorzystuje się je do maskowania miejsca zawieszenia żyrandolu czy nadania klasycznego charakteru w miejscu łączenia ścian z sufitem.

Ważne!

Przy pomocy sztukaterii możemy osiągnąć np. efekt rustykalny, co wielu osobom bardzo się podoba. Szczególnie, że jest to tanie rozwiązanie, dostępne na praktycznie każdą kieszeń.

Oczywiście i kasetony i sztukaterię dobieramy do charakteru pomieszczenia. Zbyt mocno zdobione elementy będą przytłaczać i optycznie pomniejszać pokój o niewielkiej powierzchni. Pamiętajmy również o uniwersalności kolorystycznej. Elementy ze styropianu dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw, jednak na suficie najlepiej prezentują się te białe. Jaskrawe kolory zostawmy do wykończenia ścian.

Czym mocować sztukaterię i kasetony?

Wbrew pozorom układanie kasetonów i sztukaterii nie jest takie proste. Do zdania należy się właściwie przygotować, również pod względem niezbędnych materiałów. Najpopularniejsze i najbardziej estetyczne jest mocowanie kasetonów przy użyciu specjalnego kleju.

Najlepiej jest wybrać środek od razu gotowy do użycia, bez konieczności mieszania. Dostępne kleje wysokiej jakości są przystosowane do mocowania elementów ze styropianu, ale także np. ekranów zagrzejnikowych. Chodzi o to, aby klejenie było dostatecznie mocne, jednak bez ryzyka wystąpienia przebarwień czy osłabienia struktury materiału.

Ważne!

Wybierając konkretny klej zwracajmy uwagę, czy posiada on atest PZH, czyli czy jest bezpieczny dla zdrowia i dopuszczony do stosowania wewnątrz budynków mieszkalnych. Warto kupić opakowanie, które wystarczy nam na całą pracę, aby uniknąć konieczności kłopotliwej utylizacji.

Jak kleić kasetony i sztukaterię?

Przede wszystkim zadbajmy o to, aby powierzchnia była równa i oczyszczona. Nie mogą się na niej znaleźć żadne pyły, które zmniejszają skuteczność klejenia. Usuwamy także starą farbę, szczególnie połuszczoną. Sufit czy ściana musza zostać odtłuszczone i wysuszone.

Ważne!

Kasetony i sztukaterię możemy z powodzeniem kleić do praktycznie każdej powierzchni, także drewnianej. Zwracajmy jednak uwagę, czy wybrany przez nas klej to umożliwia.

Klejenie zawsze zaczynamy od środka sufitu, aby nie dopuścić do docinania kasetonów w najlepiej widocznym miejscu. Klej nakładamy punktowo w niewielkiej ilości, dociskamy płytę i zostawiamy do wyschnięcia. Później przystępujemy do maskowania łączeń, do czego idealnie nadaje się sztukateria.

Jeśli przyłożyliśmy się do pracy i stosowaliśmy dobre materiały, uzyskamy bardzo dobry efekt wykończeniowy. Odpowiedniej klasy klej gwarantuje wytrzymałość połączenia na wiele lat, aż do kolejnego remontu. Powodzenia!