Warto wiedzieć, co jest potrzebne do przyklejenia kasetonów.

Całkiem niedawno na naszym blogu podpowiadaliśmy Wam, jak należy układać kasetony sufitowe. Wiemy jednak, że podczas pracy przydaje się praktyczna ?ściągawka? z podstawowymi informacjami na temat niezbędnych materiałów. Co jest potrzebne do przyklejenia kasetonów sufitowych? O czym koniecznie musicie pamiętać? Ile kleju kupić? To wszystko znajdziecie w naszym poradniku. Zapraszamy.

Kupujemy kasetony

Oczywiście podstawowym materiałem, jaki będzie nam potrzebny, są same kasetony. Kupując je pamiętajcie o dokładnym wyliczeniu krytej powierzchni i zastosowaniu przynajmniej 10% zapasu na tzw. odrzuty. Przerywanie pracy w jej trakcie, aby udać się do sklepu, jest frustrujące, dlatego zachęcamy Was do dokładnego zaplanowania działania.

Wybierając kasetony zwróćcie uwagę na ich rozmiar. Jeśli Wasz sufit jest niewielki, lepiej wybrać elementy o mniejszej powierzchni, bo będzie to po prostu lepiej wyglądać. Duże kasetony w praktyce trudniej jest rozplanować na suficie, mogą też pojawić się problemy z estetycznym ukryciem łączeń.

Na koniec pamiętajcie o gzymsach, inaczej nazywanych listwami styropianowymi, których zadaniem jest maskowanie połączeń kasetonów ze ścianą. Dobierzcie ich wzór do tego, jaki znajduje się na samych kasetonach, aby całość sprawiała wrażenie dobrze przemyślanej. Gzymsy oczywiście nie są konieczne, ale jednak znacznie poprawiają efekt finalny.

Ważne przygotowanie podłoża

Kasetony należy mocować do prostej powierzchni, najlepiej wolnej od farb i pyłów. Dlatego przed przystąpieniem do pracy koniecznie musicie wyrównać sufit, ale tylko w sytuacji, gdy jego pofałdowanie jest znaczne ? z mniejszymi nierównościami doskonale poradzi sobie klej.

Do wyrównania możecie użyć zwykłej masy gipsowej, ale pamiętajcie, aby dać jej dobrze wyschnąć. Jeśli sufit jest pokryty farbą zmywalną, dokładnie myjemy go wodą z szarym mydłem i polerujemy. Podłoże surowe, w dodatku z tendencją do pylenia, należy natomiast zagruntować emulsją. Poprawi to siłę klejenia.

Co jest potrzebne do przyklejenia kasetonów sufitowych? Lista zakupów

Oczywiście absolutnie niezbędnym materiałem jest klej do styropianu. Wybierajcie chemię dobrej jakości, która sama w sobie nie jest przecież droga, a przynajmniej gwarantuje odpowiednią przyczepność. Wyobrażacie sobie, że po skończonej pracy kasetony po prostu spadają Wam na głowę? Przykra perspektywa, prawda?

Na pewno przyda się ostry nóż do cięcia kasetonów i gzymsów, a także ołówek ? niezbędny do wyznaczenia miejsca mocowania pierwszych kasetonów (zawsze zaczynamy bowiem od środka sufitu). Płaski pilnik pozwoli Wam wyrównać krawędzie ciętych kasetonów, a gipsem szpachlowym i szpachelką naprawicie drobne ubytki, które mogą powodować nierówności.

Ile kleju potrzeba do przyklejenia kasetonów?

Oczywiście wszystko zależy od konkretnej powierzchni sufitu. Kleje do kasetonów sprzedawane są w różnych opakowaniach ? 1,4, 4 i więcej kilogramów. Wybieramy ilość, która jest nam naprawdę potrzebna, bo pozostały klej musimy zutylizować. Dlatego dobrze jest kupić klej, który może być stosowany także do pracy z innymi materiałami, np. drewnem. Wówczas efektywniej go wykorzystamy.

Kasetony należy przyklejać punktowo, co oznacza, że klej nakłada się w kilku miejscach płyty. Producenci przyjmują, że wystarczy ok. 10 gram kleju na jeden punkt. Jeśli więc na jeden kaseton przeznaczymy 40 gram kleju, wiemy, że opakowanie o wadze 1,4 kilograma wystarczy nam na przyklejenie około 35 płyt. Gdy kasetonów jest więcej, analogicznie obliczamy potrzebną ilość kleju. To proste.

Pamiętajcie, aby nie oszczędzać na ilości kleju, a tym bardziej na jego jakości. To precyzyjna praca, której efekt w głównej mierze zależy nie od wyglądu samych kasetonów, ale od sposobu wykonania. Powodzenia!