Nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia jest pięknie udekorowany dom. Obok typowo świątecznych potraw, zapachu pieczonego makowca- ozdoby decydują o atmosferze panującej w naszym wnętrzu. Choinka od kilku wieków wpisała się w bożonarodzeniową tradycję. Co zrobić, aby na święta była piękna i cudownie się prezentowała.

Jak kupować choinkę

Zanim zdecydujemy się na zakup, przyjrzyjmy się roślinie, czy nie ma suchych lub niezdrowo wyglądających (żółtych lub czerwonawych) igieł albo śladów żerowania szkodników. Jeżeli choinkę zamierzamy w przyszłości posadzić w ogrodzie, obejrzyjmy jej bryłę korzeniową ? często się zdarza, że drzewka są wykopywane z ziemi i wkładane do pojemników krótko przed sprzedaniem.

Takie rośliny są równie nietrwałe jak ścięte na plantacji. Szansę na przeżycie i przyjęcie się w gruncie mają tylko drzewka uprawiane w pojemnikach. Najlepiej, więc ich szukać w dobrych szkółkach lub centrach ogrodniczych.

Tradycyjne choinki to świerki i jodły, ale coraz częściej, szukając oryginalnych rozwiązań, sięgamy po inne gatunki roślin. O ile jednak karłowe odmiany sosen, jałowce kolumnowe czy cyprysiki można będzie przesadzić do ogrodu, o tyle cyprysy, które też bywają sprzedawane, jako drzewka świąteczne, są zbyt wrażliwe na mróz.

Jak długo trzymać choinkę w pomieszczeniu

Zimą drzewa i krzewy iglaste przechodzą zimą w stan spoczynku. Nie przestają wprawdzie oddychać i czerpać wody z podłoża, ale ich funkcje biologiczne są bardzo ograniczone. Musimy sobie zatem zdawać sprawę z tego, że przenosząc choinkę na dłużej do ciepłego pomieszczenia, przerwiemy jej sen zimowy. Soki zaczną krążyć i pojawią się młode jasnozielone pędy. Dlatego bezpieczny czas przebywania rośliny we wnętrzu, bez przerwania jej spoczynku, to najwyżej 6-7 dni.

Kiedy przesadzić choinkę do ogrodu

Jeśli mamy pewność, że choinka  nie była trzymana w cieple, najlepiej przed przystrojeniem pozostawić ją na zewnątrz. Jeżeli panuje mróz, trzeba stopniowo przyzwyczajać je do zmiany warunków i na 2-3 dni umieścić w chłodnym pokoju lub na werandzie (5-10°C), a do ciepłego wnętrza wstawić jedynie na święta.

Drzewko, które spędziło w pomieszczeniu do 6 dni i nie zostało ?przebudzone?, możemy wynieść do ogrodu lub na balkon. Trzeba jednak okryć pojemnik, w którym rośnie, tkaniną jutową, matą słomianą lub tekturą falistą. Donicę z rośliną najlepiej ustawić w zacisznym miejscu, do którego nie dociera bezpośrednie światło słoneczne. Można też osłonić ją przed promieniami słońca agrowłókniną lub siatką cieniującą (dostępne w sklepach ogrodniczych).

Jeżeli choinka zbyt długo przebywała w cieple i jej stan spoczynku został przerwany, przenieśmy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. W tym czasie pamiętajmy o jej podlewaniu (tym obfitszym, im cieplej jest w pomieszczeniu), żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Kiedy nie będą już grozić przymrozki, wynieśmy roślinę do ogrodu. W ten sposób należy postępować ze wszystkimi iglakami z kwiaciarni i supermarketów, bo zazwyczaj ich spoczynek zimowy został już przerwany.

Choinka inna niż wszystkie

choinka_w_nowoczesnym_wydaniuChoinka, jako symbol bożonarodzeniowy jest głównym elementem dekoracyjnym domu. Grudniowe święta nie mogą obyć się bez tego zielonego gościa z lasu. A może tak popuścić wodze fantazji i wykonać ją samemu w iście modernistycznym stylu. Jeżeli nie boisz się eksperymentów to ten pomysł na pewno cię zachwyci. Świecący stożek nie tylko rozświetli świąteczne wnętrze, ale zainspiruje cię do udekorowania domu w nowoczesny, niecodzienny sposób. Zrobienie świecącej choinki nie jest trudne. Potrzebujesz tylko sklejki, kilku narzędzi, farby i kompletu choinkowych lampek.

Krok 1

Na przygotowanym kawałku sklejki narysuj kształt choinki. Jej rozmiar zależy tylko od ciebie i od wielkości płyty, jaką dysponujesz.

Krok 2

Za pomocą wycinarki lub piły ręcznej wytnij ze sklejki narysowaną wcześniej choinkę.

Dokładnie oszlifuj wszystkie jej brzegi papierem ściernym, żeby ich powierzchnia była gładka

Krok 3

Za pomocą wiertarki wykonaj w plycie otwory. W zależności od tego jakim kompletem lampek choinkowych dysponujesz, tyle otworów możesz wywiercić.

Pamiętaj jednak, żeby nie wiercić ich zbyt gęsto, bo świecący stożek straci swój urok

Krok 4

Aby choinka pasowała do koncepcji twojego świątecznego wystroju wnętrza pomaluj ją na wybrany kolor. Ja zdecydowałam się na białą farbę

Krok 5

Po wyschnięciu farby możesz zamocować lampki w wykonanych wcześniej otworkach.

Mocuj je przekładając od tyłu, tak by kabelki były niewidoczne