Blat kuchenny jest swego rodzaju wizytówka kuchni. Podobnie jak meble kuchenne tak i blaty zwracają na siebie uwagę na pierwszy rzut oka. Ponadto wpływają na aranżacje naszej kuchni. Oprócz tego że muszą być estetyczne to powinny współgrać z całością naszego wnętrza, a szczególnie z umeblowaniem. Tak samo jak odpowiednio dobieramy kolor ścian, kafelek oraz drzwi drewnianych do naszej kuchni, tak samo potrzebujemy dobrać blaty, aby harmonizowały z całością aranżacji.

Przy wyborze blatu, istotną cechą jest jego trwałość i odporność na wysoką temperaturę oraz wilgoć. Blaty o wykończeniu matowym lub tłoczonym są mniej podatne na zadrapania niż błyszczące. Przy zakupie blatów kuchennych należy zapytać się sprzedawcy jakie uszkodzenia obejmuje gwarancja. Na rynku wyposażenia wnętrz kuchennych mamy do wyboru kilka rodzajów blatów: drewniane, z naturalnego kamienia, z konglomeratu, kompozytowe, ceramiczne, szklane, szklane i laminowane.

Blaty drewniane są wykonane z surowca naturalnego jak dąb, olcha, buk, sosna. Mogą też być z gatunków drewna bardziej egzotycznych jak mahoń czy iroko. Gatunki tych drzew charakteryzują się dużą twardością oraz są wodoodporne. Dostępne są w kilku odcieniach. Blaty tego typu klei się je z listew, zapobiegając ich pękaniu i naprężeniu. Zabezpieczane są akrylowym bezbarwnym lub koloryzującym lakierem, w zależności jaki odcień blatu chcemy uzyskać. Czy typowo naturalny czy w innej tonacji barwnej. Impregnuje się go również wosk lub olejem roślinnym. Blaty drewniane są ciepłe w dotyku i mają naturalny wygląd. Mogą być szlifowane wielokrotnie i pokrywane lakierem lub malowane. Nie są odporne na zarysowania i wysoką temperaturę. Ceny ich wahają się od 300- 1000 zł.

Blaty z naturalnego kamienia przeważanie z marmuru lub granitu to zapewne drogocenna gratka w naszej kuchni. Sprzedawane są zwykle na zamówienie o  3 cm grubości. Są one dość ciężkie. Dlatego szafki powinny mieć wzmocnioną konstrukcję. Jednak są one efektowne, odporne na wysoka temperaturę i zadrapania. Łatwiej utrzymać je w czystości blaty z granitu. Natomiast marmur trzeba impregnować, bo łatwo go trwale zaplamić.

Jeżeli nie stać nas na blat marmurowy czy z granitu to możemy nabyć blat z konglomeratu, imitującego naturalne kamienie. Są to blaty ze zmielonego marmuru lub granitu, łączone żywicą poliestrową i stosownymi barwnikami. Najtrwalsze są blaty z konglomeratu granitowego.

Blaty wykonane z mieszanek minerałów to blaty kompozytowe. Dają one możliwość łączenia różnych kolorów i uzyskania dowolnych kształtów. Są one trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji. Przyjemne w dotyku i nagrzewa się do temperatury otoczenia. Są bardzo drogie bo ceny ich kształtują się od 1300 zł- 1650 zł za metr bieżący.

Blaty gresowe i terkotowe są przede wszystkim odporne na wysoka temperaturę i zaplamienia. Bogata kolorystyka i różnorodność wzorów zapewnia możliwość najbardziej oryginalnej kompozycji naszej kuchni. Zazwyczaj nakleja się je na płytę wiórową lub sklejkę, tak jak typowo glazurę.

Nowoczesne kuchnie kochają szkło i tworzywa sztuczne. Blaty szklane to dobry pomysł na kuchnię w stylu nowoczesnym. Wykonuje się je na zamówienie ze szkła laminowanego. Składa się ono z kilku warstw połączonych specjalną folią lub żywicą. Wierzchni ich warstwa to szkło hartowane, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz termiczne. Jest bezpieczne w użytkowaniu , bo w razie jego stłuczenia nie rozpada się na kawałki. Mozę być barwione na wiele kolorów, przezroczyste, matowe lub ze wzorami. Grubości tafli dobiera się zależnie od szerokości blatu i konstrukcji mebli.
Blaty ze stali to przede wszystkim stal gładka nierdzewna. Może być polerowana, zmatowiona lub ryflowana. Blachą  o grubości 1 mm obija się płytę wiórową wodoodporną. Tego typu stoły są odporne na uderzenia i wysoką temperaturę. Najlepszy w utrzymaniu czystości jest blat z blachy matowej czy ryflowanej. Wykonywane na zamówienie.

Blaty laminowane najbardziej popularne to zrobione z wiórów drewnianych blaty pokryte laminatem- warstwą papieru. Utwardzone w wysokiej temperaturze i pokryte laminatem matowym, półmatowym lub błyszczącym. Maja różne kolory i desenie, nawet do złudzenia przypominające drewno, kamień, płytki ceramiczne czy stal. Odporne na temperaturę i zabrudzenia Ole nie na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli miedzy warstwy dostanie się woda to blat się wypaczy. Krawędzie blatu najlepiej zabezpieczyć specjalnymi listwami lub uszczelkami. Wykończenie takiego blatu może być z krawędzią prostą, zaokrągloną lub osłonięta paskiem laminatu, drewnianą lub aluminiową listwą. Zaletą ich jest niska cena na rynku bo kształtuje się w zależności od grubości i szerokości od 40- 100 zł za metr bieżący.