Balustrada schodów wewnętrznych kształtuje znacząco klimat i wystrój domu. Jest ozdobą a jednocześnie pełni rolę zabezpieczającą. Dlatego tak istotne jest prawidłowe dobranie balustrady do naszych schodów

Balustrada to połączenie słupków nośnych, poręczy i wypełnienia. W kwestii konstrukcji są to najważniejsze informacje, ale równie istotny jest sam pomysł na wygląd, który współkształtuje styl naszego domu.

Zapewne sam zamysł wyglądu i materiału, z którego zostanie wykonana nasza balustrada ma swój początek w charakterze samego domu. Inaczej wyobrażamy sobie schody i balustrady w domu o charakterze nowoczesnym, inaczej w domu klasycznym a jeszcze inaczej w domu stylizowanym na dworek. We wnętrzach, w których króluje przeszłość, dawny styl, najczęściej pojawiają się balustrady o charakterze secesyjnym, z wijącymi się elementami zdobniczymi, przez co osiągamy ciekawe formy. Często dodatkiem stają się również przeszklenia między szczebelkami w formie witraży. Wnętrza współczesne to zazwyczaj minimalizm, czyli lekkie konstrukcje podtrzymywane przez stalowe pręty, czy też linki. Wypełnieniem jest najczęściej szkło, blacha perforowana lub też pleksi.

Najważniejszy jest jednak dobór odpowiedniego materiału do wykonania balustrady, ponieważ to on sprawi, że osiągniemy zamierzony efekt. Zapewne inaczej prezentować się będą wykończenia ze stali, kute, rzeźbione, czy też toczone a inaczej wykończenia z drewna. Drewno bowiem nadaje uczucie ciepła, prostoty, wprowadza klasyczny element do wyglądu domu. Szczególnie, gdy balustrada wykonana jest z drewna i posiada frezowany podkład oparty na toczonych tralkach. Elementy wykonywane są zazwyczaj z tego samego materiału, lub też z połączenia drewna z metalem lub też metalu i szkła.

Wygląd balustrady ma niebagatelne znaczenie, ale jej priorytetową rolą jest pełnić funkcję zabezpieczenia przed upadkiem. Jej zadaniem jest również ułatwienie wchodzenia po schodach, dzięki możliwości przytrzymania się. Zgodnie z polskim prawem, schody do wysokości 1 metra nie muszą mieć balustrady, ale jednak choćby ze względów bezpieczeństwa, należy je uwzględnić przy stawianiu schodów.

Minimalna, dopuszczalna wysokość balustrady to 90 cm. Bardzo istotne jest także zachowanie właściwych odległości pomiędzy elementami tworzącymi balustradę. Mianowicie odstęp między tralkami a prętami poprzecznymi nie może być mniejszy niż 12 cm. Sama forma balustrady powinna być taka, aby między innymi zapobiec wspinaniu się po niej dziecka, jak również zapobiec jego ewentualnemu wypadnięciu. Dobrym pomysłem jest zainstalować dodatkowe zabezpieczenie w postaci bramki, dzięki której małe dziecko nie wejdzie samo na schody. Podstawą jednak jest solidne i trwałe przytwierdzenie balustrady do schodów.

Balustradę możemy kupić gotową, od producenta i samodzielnie ją zmontować. Możemy ją również zamówić, wówczas będzie stworzona wyłącznie według naszego pomysłu i oczekiwań. W tym wypadku musimy się jednak liczyć z dużo większymi kosztami, ponieważ cena obejmie pomiar, projekt oraz transport a także montaż.